Cikk

Kollár Árpád a PesTextről: „Átélhetővé szeretnénk tenni az irodalmat”

Négy helyszínen nagyjából negyven programmal és közel száz szerzővel, illusztrátorral, valamint színész és zenész közreműködővel zajlott le szeptember 20. és 30. között a Petőfi Kulturális Ügynökség társszervezésével megvalósult PesText. Kultúra és életérzés, töltődés és szórakozás – az idei év tapasztalatairól és a rendezvény sikerének okáról a főszervezővel, Kollár Árpáddal beszélgettünk.
2023. október 6.

Idén ötéves a PesText nemzetközi irodalmi és kulturális fesztivál – ahogy a főszervező, Kollár Árpád fogalmaz: nagycsoportos óvodás lett a rendezvény. Az idei évre kinőtte a gyerekbetegségeket, és kívülről-belülről jó hangulatú, profi, gördülékeny, nagyon erős felhozatallal rendelkező fesztivállá vált. Olyan – jól meghatározott – világirodalmi profilja alakult ki, ami nem összetéveszthető a többi irodalmi fesztivállal. A rendezvény kulturális jelentőségének és szórakoztató fesztiválhangulatának egysége is az idei évre érett meg igazán.

„Mi nem egy tömegfesztivált vagy könyvvásárt akartunk létrehozni, hanem egy lazább intellektuális rendezvényt. Élményszerűvé, átélhetővé szeretnénk tenni az irodalmat, ezért nagyon örültünk, amikor idén azt láttuk, hogy az emberek ténylegesen „élik”, élvezik, és magukat jól érezve folyamatos áramlásban vannak a programokon. Úgy érzem, kialakult a PesText arculata és profilja. Beértünk, öt évesen mi vagyunk a legtapasztaltabbak és legrutinosabbak az óvodában” – mondja Kollár Árpád, főszervező, örömteli hangon.

A PesText-en a zsáner irodalomtól a szépirodalomig terjedően széles a paletta. A szervezők saját maguk által fejlesztett összművészeti programok keretében költőket is invitáltak az eseményre. A FELHŐK improvizációs esten például cseh, kanadai, skót, amerikai és magyar költők improvizáltak együtt zenére, Petőfi Sándor Felhők ciklusára. A költők mellett pedig a képregényalkotó Zerocalcare is a rendezvény vendége volt, aki animációs sikersorozatot futtat a Netflixen, és aki számos olasz rajongóját a helyszínre vonzva rámutatott a szervezőknek arra, hogy nem csupán a magyar közönség érdeklődik a PesText iránt.

Kollár Árpád | Fotó: Stepmotions

A fesztiválon világszerte mélyen elismert külföldi írókkal találkozhat a hazai közönség, és itt valóban találkozásról van szó. A szervezők helyet – és annál is inkább: atmoszférát – teremtenek a közvetlen beszélgetésre. „A Goncourt-díjas Mathias Énard vele való programot követően másnap és harmadnap is kijött a rendezvényre – meséli Árpád. – Leült egy sörrel és beszélgetett az emberekkel. Bergsveinn Birgisson izlandi író – akinek az egyik könyve egy évig vezette az Írok Boltjának sikerlistáját – szintén visszatért a helyszínre, jelen volt. Ez egy fesztivál, nem futószalag. A résztvevők nyugodt és hangulatos körülmények között hallgathatnak komoly, de élményszerű, izgalmas intellektuális élménynek számító beszélgetéseket, valamint szerzőkkel találkozhatnak, dedikáltathatnak.” A fesztivál nem csupán a töltődésre és a szórakozásra ad lehetőséget, hanem a szakmai fejlődésre, kapcsolatépítésre is, így idén is voltak kifejezetten a szakma számára szervezett programok. Ennek fényében a világ egyik legtehetségesebb illusztrátora, Rébecca Dautremer három napon át tartott workshopot a Petőfi Irodalmi Múzeumban, amin a legnagyobb magyar illusztrátorok közül többen is részt vettek.

„Szakmai kapcsolatok köttetnek, és azt gondolom, hogy ennek következtében a külföldi írók és művészek jó hírét viszik Magyarországnak, a magyar kultúrának. Az általunk meghívott szerzők, illusztrátorok és könyves szakemberek megtapasztalják, hogy itt komoly irodalmi kulturális élet van. Így azáltal, hogy külföldi meghívottakkal foglalkozunk, inverz és látszólag paradox módon a magyar kultúrát is szolgáljuk. Tehát, kettős célunk teljesül: határon túli írókat hozunk közel a magyar olvasókhoz, és ezzel párhuzamosan népszerűsítjük a magyar kultúrát külföldön.”

A főszervező elmondása szerint a könyvkiadók, a kulturális intézetek és a szervezőpartnerek is sokat segítettek a fesztivál létrejöttében. A Petőfi Kulturális Ügynökség társszervezőként támogatta Árpád és kollégái munkáját és segített elérni a közönséget. Árpád véleménye szerint a Petőfi Kulturális Ügynökség nélkül nem lenne ilyen – és ekkora – a fesztivál. Hiszen, számos meghívott vendégük a világ távoli pontjáról érkezik, és az utaztatásuk mellett a magyarországi elszállásolásuk is komoly összegbe kerül.

„Lepusztult hotelek vagy hostelek helyett kényelmes szállást igyekszünk biztosítani, mert szeretnénk jól vendégül látni ezeket az embereket. Ennek fontos üzenete van, mégpedig az, hogy: megbecsüljük a szerzőket. Az anyagiak ezen túlmutatva a stratégiai gondolkodás miatt is fontosak. Van olyan vendégünk, akit két évvel ezelőtt hívtunk meg a fesztiválra – ilyen időtávlatok mellett pedig jó, ha stabil anyagi háttérre tudunk építeni. A Petőfi Kulturális Ügynökség a kommunikáció terén is nagy segítséget nyújtott. Jó partnerünk volt – ez abban is megnyilvánult, hogy megadta azt az önállóságot, amire szükségünk volt ahhoz, hogy szakmailag kiteljesedve karaktert adjunk a fesztiválnak.”

Írta: Nagy Daniella | Kiemelt képet készítette: Steirer Máté, Istituto Italiano di Cultura Budapest